GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-05-2023 11:39   Güncelleme : 12-05-2023 18:26

Anuk: 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını Kutladı

Türkiye Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anuk, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler haftası nedeniyle yayınladığı açıklamasında; Engelli vatandaşların varlığının bir yük ve eziyet olarak görülmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Anuk: 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını Kutladı

Mardin'de 15 bine aşkın üyesi bulunan Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Anuk, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası münasebetiyle yayınladığı açıklamasında, Türkiye’de toplumun önemli bir oranının engellilerden oluştuğunu,en azından önemli gün ve haftalarda dezavantajlı olarak tabir edilen bu insanlarının var olan sorunlarını tartışması ve çözüme odaklanması gerektiğini savundu.

Başkan Anuk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
"10 ile 16 Mayıs günleri arası Engelliler Haftasıdır. Bu hafta boyunca Engellilerin sorunları tartışılır. Engelliliğe sebep olan etkenler açıklanır ve bu etkenlerin ortadan kaldırılması için çareler araştırılır. Engellilerin eğitilebilmeleri ve iş sahibi olabilmeleri için gerekli şartlar oluşturulmaya çalışılır. Her yıl olduğu gibi; bu yıl da Engellilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için çalışabilecek durumda olanlara iş imkanı sağlamak, aile bütçelerine katkıda bulunabilecekleri alanlar oluşturmamız gerektiğini vurgulamakta yarar görüyoruz. Çalışmak, hele hele severek çalışmak her insanın yaşamı güzelleştirdiği gibi, insanı da mutlu eder. Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Engellilerin yapabileceği işler vardır. Engellilerin çalışabilecekleri alanlarda kendilerine iş imkanı sağlamaktan asla kaçınmamamız gerekir. Engelli vatandaşların varlığı asla bir yük ve eziyet olarak görülmemelidir. Her insan gibi engellilerin de toplumda değer görmek ve önemsenmek gibi bir beklentilerinin olduğunu asla unutmamalıyız. Engellilerimizin Psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçları göz önünde bulundurmalı ve bu temel başlıklar altındaki sorunlarını giderme konusunda seferber olmalıyız. Engellilerimizin sorunlarına empati yaparak, balık vermekten ziyade balık tutmayı öğreterek, günü birlik değil; çözüm odaklı olarak yaklaşmalıyız!" dedi

AdminAdmin