GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2023 14:26

El-Hayali, Mardin il Jandarma Komutanlığına teşekkür etti

Mardin'de kendilerini jandarma gibi göstererek, Irak uyruklu kişilerin araçlarını durdurarak, ziynet ve paralarını alarak soygun yapan zanlıların tutuklanmasına Iraklı aşiret lideri Nevfel El-Hayali'den teşekkür geldi.

El-Hayali, Mardin il Jandarma Komutanlığına teşekkür etti

Mardin'de kendilerini jandarma gibi göstererek, Irak uyruklu kişilerin araçlarını durdurarak, ziynet ve paralarını alarak soygun yapan zanlıların tutuklanmasına Iraklı aşiret lideri Nevfel El-Hayali'den teşekkür geldi. Mardin'de tarihi İpekyolu üzerinde son dönemlerde Irak'tan yabancı plakalı araçlarıyla gelen Iraklı misafirlerin araçlarının durdurularak, şahısların üzerindeki para ve altınlarını alarak ortadan kaybolan 6 zanlının izini süren Mardin İl Jandarma Komutanlığı, kamera kayıtlarıyla zanlılara ulaşarak, soygunda kullandıkları Jandarma üniformalar ve silahlarla birlikte ee geçirdi.

İl Jandarma Komutanlığı JASAT timlerince gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan zanlıların gözaltına alınmaları son dönemlerde aşiretine mensup, üç ailenin aynı sıkıntıdan muzdarip kaldığını ifade eden Irak'ın Musul şehrinde yerleşik olan El Hayali aşireti'nin ileri geleni Nevfel El Hayali'yi memnun etti.

Gazetemize ulaşan Nevfel El Hayali, Mardin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu'nun şahsında Mardin İl Jandarma Komutanlığı personellerine teşekkür etti.

İki kardeş halkın kendi aralarındaki seyahatlerini olumsuz yönde etkileyen bu gibi olumsuzluklara hiçbir şekilde göz yumulmaması gerektiğini anlatan El Hayali, "Iraklı turistlerin korkulu rüyası haline gelen bu zanlıların yakalanması yüreğimize su serpti. Son dönemlerde bizim bildiğimiz üç aile ve ayrıca duyduğumuz en az iki aile ile birlikte toplamda 5 ailenin yolunu kesen asker üniforması giyen hırsızlarca araçları durdurularak soyuldu. Daha önce can kabının yaşandığı Duhoklu ailelerin başına gelen olayın benzerinden korkan aileler, yaşadıklarını ancak memleketlerine döndükten sonra anlatabildi. Çoğu Iraklı aile bölgeyi paypas geçmek için Irak'tan Türkiye'ye olan seyahatlerini araçlarla yapmak yerine güvenlik endişesinin etkisiyle çareyi hava yolunu tercih etmekte buldu. Ciddi oranda azalan yabancı plakalyla seyahatin en büyük etkilerinden biri yaşanan bu gasp ve soygun olaylarıdır. Türk hükümetinin askerin ve polisin takibiyle olaya karışanların gözaltına alınmış olmaları bizleri sevindirdi. Mardin Jandarmasına bütün ıraklılar adına teşekkür ediyoruz. İnşallah benzeri olaylarla bir daha karşı karşıya kalmayız" dedi.

Mardin İl Jandarma Komutanlığı JASAT timlerinin takibiyle önceki gün gerçekleştirilen başarılı operasyonda yabancı plakalı araçları durdurup, soydukları iddia edilen zanlıları, soygunda kullanıldıkları değerlendirilen silah, askeri kamuflaj, reflektör, çakar lamba ve çok sayıda dijital materyal ile birlikte ele geçirmiş, Jandarmadaki işlemleri tamamlanan 6 şüpheliden 4'ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış, 2'si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakmış idi.

AdminAdmin