EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-05-2023 17:05

MAREV, Mardin'de yardım çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor!

Kısa adı MAREV olan Mardin Eğitim Vakfı, Mardin'deki ihtiyaç sahiplerine yardım desteğini sürdürüyor. MAREV Mardin Şubesi, 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketi, Ramazan ayı ve ramazan bayramında Mardin il genelinde 10 ilçe ve 50 kırsal mahallede binlerce aileye ayni ve nakdi destek ulaştırdı.

MAREV, Mardin'de yardım çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor!

Kısa adı MAREV olan Mardin Eğitim Vakfı, Mardin'deki ihtiyaç sahiplerine yardım desteğini sürdürüyor. MAREV Mardin Şubesi, 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketi, Ramazan ayı ve ramazan bayramında Mardin il genelinde 10 ilçe ve 50 kırsal mahallede binlerce aileye ayni ve nakdi destek ulaştırdı.

MAREV vakfının Mardin’de ihtiyaç sahiplerine doğru biçimde ulaşabilmesi için yeni kurulan MAREV Mardin Şubesi, ramazan ayı boyunca sahada hem ihtiyaç sahiplerini belirledi, hem de söz konusu ihtiyaçların yerine doğru bir şekilde ulaşması için çalıştı.

MAREV Mardin Şubesi'nin hizmete başlamasıyla birlikte sahada daha etkin bir şekilde yardım ve destek taleplerine cevap vermeye başlayan MAREV, 6 Şubat’ta ülkemizde yaşanan ve 11 ilde büyük can ve mal kaybına neden olan depremin ardından Yurt içinde bulunan gönüllü bağışçılardan gelen desteklerle, Mardin il geneline yaydığı yardım dağıtımını etkin bir şekilde sürdürdü.

Yaşanan yıkıcı yardımın ardından Mardin Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile oluşturulan koordinasyonla ihtiyaç sahibi depremzedelere ayni yardım desteğini ulaştırarak çalışmalara başlayan MAREV Mardin Şube Başkan yardımcısı Deniz Beşenk, Genel merkezimizin, maddi manevi desteğini alarak bölgeye acil ihtiyaçları karşılamak için ilimzde bulunan kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile sürekli koordineli bir şekilde çalıştıklarını söyledi.


Depremin ilk gününden itibaren Mardin’e çok sayıda depremzedenin gelmesi ile birlikte çalışmalara öncelikle hastanelerde tedavi gören depremzede hastaları ziyaret edip acil ihtiyaçlarını karşılamak üzerine yoğunlaştıklarını kaydeden MAREV Mardin Şube Başkan yardımcısı Deniz Beşenk, "Hastane ziyaretlerimizde ailelerle çok duygusal anlar yaşasak ta onlara destek olabilmek yalnız olmadıklarını hissettirebilmek için güçlü durmaya çalıştık.Yurtlarda kalan aileleri ziyaret edip acil giysi ve hijyen malzemeleri konusunda destek olmaya çalıştık. Yurtlarda kalan hastaların ihtiyaç duyduğu şeker ölçüm cihazı, hemoglobin ölçüm cihazı, inhalasyon cihazı gibi cihazları temin edip teslim ettik. Barınma sorunu yaşayan ailelere destek olmak için kadın komisyonu üyelerimizin desteğiyle battaniye, yatak, yorgan, yastık, halı, mutfak eşyaları, buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, tv gibi ihtiyaçlarını temin ettik. Aileleri sık sık ziyaret edip çeşitli sorunlarının çözümünde destek olmaya ve yalnız olmadıklarını hissetirmeye çalıştık." dedi.

"BİN KİŞİYE SICAK YEMEK ULAŞTIRDIK"
MOKİD Derneğinin 1 ay boyunca depremzede ailelere sıcak yemek ulaştırmak için kurduğu aşevinde kadın komisyonu üyelerimizle birlikte paketlemede destek olduklarını kaydeden Beşenk, depremin ardından mübarek ramazan ayı ve ramazan bayramında da yardımların artarak devam ettiğini söyledi. 


Beşenk, "Genel merkezimizin depremzede ailelere ve Mardindeki dar gelirli ailelere destek amacıyla hazırladığı her biri 400 TL değerindeki iki bin adet erzak kartını,kadın komisyonu üyelerimiz, aile destek merkezleri, kadın sivil toplum kuruluşları ve çok amaçlı toplum merkezleri aracılığıyla 10 ilçemizde dağıtımını sağladık. Yaklaşan bayram nedeniyle depremzede çocuklarımıza bir nebze de olsa bayram sevincini yaşatabilmek için 75 çocuğumuzu bayramlık kıyafet alışverişine götürdük. Yaklaşık üç aydır süren bu çalışmalarımızda bize maddi manevi desteğini esirgemeyen Şubeler koordinatörümüz Semra Eldem’e, Bakırköy şubemize ve gece gündüz demeden hep yanımızda olan, maddi manevi desteğini hiç esirgemeyen Kadın komisyonu üyelerimize çok teşekkür ederiz .İlimizde bulunan depremzede ailelerimize ilimizdeki misafirlikleri süresince yaralarını sarmak için desteğimizi sürdüreceğiz." diye konuştu

AdminAdmin