GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-05-2023 12:48

Meteoroloji: Çamur Yağacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 5 günlük hava tahmin raporunu yayımladı. 5 il için turuncu, Mardin'in de aralarında bulunduğu 18 il için ise sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Meteoroloji: Çamur Yağacak!

 

Türkiye’nin genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz, (Malatya hariç) bölge kentlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Ankara, Kırıkkale, Konya, Karaman, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Çankırı ve Hakkari ile Isparta'nın doğu çevrelerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların batı kesimlerde mevsim normallerinin 1-3 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

5 il için turuncu, 18 il için sarı kodlu uyarı

Meteorolojiden 5 il için turuncu kodlu toz taşınımı uyarısı yapılırken, 18 il için 'sarı' kodlu kuvvetli sağanak uyarısı yapıldı.

MGM'den yapılan uyarıda, Ankara, Antalya, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Hakkari, Kayseri, Kırşehir, Konya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Siirt, Tokat, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Batman ve Şırnak'ta vatandaşların oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olması istendi.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Meteoroloji’nin uyarısı şöyle:

“Mardin, Diyarbakır, Siirt, Batman, Şırnak, Hakkari, Van, Bitlis ve Muş çevrelerinde 18.05.2023 Perşembe akşam saatlerinden itibaren Suriye ve Irak kaynaklı toz taşınımı bekleniyor. Toz taşınımının Mardin'in doğusu, Siirt, Batman, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

 

ÇAMUR ŞEKLİNDE YAĞIŞ GİBİ OLUMSUZLUKLARA KARŞI DİKKAT!

Cuma ve Cumartesi günleri etkili olacağı tahmin edilen toz taşınımı ile beraber bölgede görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma, kuvvetli güney yönlü rüzgar, ulaşımda aksamalar ve yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

MGM

AdminAdmin