SİYASET
Giriş Tarihi : 15-05-2023 15:13   Güncelleme : 16-05-2023 10:52

TBMM'deki Mardinli vekil sayısı arttı

14 Mayıs'ta yapılan ve resmi olmayan kesin sonuçlara göre tamamlanan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekililiği seçimlerinde TBMM'de görev yapacak yeni dönem Mardinli milletvekili sayısı arttı. Seçimlerde Mardinli olup farklı illerden seçilen vekiller kimler oldu. İşte TBMM'deki Mardinli vekiller!...

TBMM'deki Mardinli vekil sayısı arttı

TBMM'de 28. Dönem Mardin Milletvekili olarak görev yapacak Mardin milletvekilleriyle birlikte Mardinli olup, farklı şehirlerde seçilen vekil sayısı da arttı. Mardin'den AK Parti 28. Dönem Mardin Milletvekili olarak seçil önceki dönem il Başkanı Faruk Kılıç ve Merhum Bakan Fehim Adak'ın oğlu Dr. Muhammed Adak, AK Parti adına TBMM'de görev yapacak. 

Yeşil Sol Parti'den 28. Dönem Mardin Milletvekili Seçilen Nusaybinli Avukat Kamuran Tanhan ile birlikte Psikolog olan Beritan Güneş ile birlikte uzun yıllar Avrupa'da yaşadıktan sonra Mardin'den milletvekili adayı olan Midyat (Aryo) Taşköy nüfusuna kayıtlı Süryani hemşerimiz George Aslan da TBMM'de görev yapmaya hak kazanan isimlerden oldu.

TBMM'de görev yapma hakkını elde ederek farklı partilerde görev yapma başarısını gösteren 28. dönem Mardinli milletvekili sayısında da artış oldu. 14 Mayıs seçim sonuçlarına göre TBMM'de AK Parti 23. Dönem Mardin Milletvekili Prof. Dr. Cüneyt Yüksel, İstanbul'dan milletvekili olarak seçilmeyi başarırken, Hayırsever İş İnsanı 22. Dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez'in kızı 26. Dönem AK Parti Mardin Milletvekili - 27. Dönem İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir'den yeniden seçilerek meclisteki görevini sürdürecek. Mardinli İstanbul eski Milletvekili  Prof. Dr. Aydın Ayaydın'ın kızı Derya Ayaydın da İstanbul'dan AK Parti listelerinden milletvekili olarak seçilmeyi başaran isimlerin arasında yer aldı.

Mardin Midyat'tan Hatay'ın İskenderun ilçesine yerleşen Midyatlı Özel Ailesine mensup olan Hatay 27. Dönem Milletvekili Abdulkadir Özel'de TBMM'deki görevine devam edecek.

Merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın yakın çalışma arkadaşlarından olan Mardinli Araştırmacı - Yazar Doğan Bekin de Yeniden Refah Partisi'nden İstanbul Milletvekili olarak seçilerek, meclis çatısı altında ilk kez görev yapacak isimler arasında yer aldı. 

HDP Eş Genel Başkanı 27. Dönem Mardin - Nusaybinli Hukukçu- Akademisyen Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar, 28. Dönem için Yeşil Sol Parti Şanlıurfa Milletvekili olarak TBMM'deki görevini sürdürecek. 

FARUK KILIÇ KİMDİR?

Faruk Kılıç 2 Mayıs 1974 Mardin ili Kızıltepe ilçesi Doyuran köyü doğumlu.

EĞİTİM HAYATI

İlk, orta ve liseyi Kızıltepe ilçesinde okuyan Faruk Kılıç, 1999 yılında İnönü Üniversitesi İ.İ.B.F İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversite yıllarında Malatya'da Refah Partisi il Gençlik kolları Eğitim Başkanlığını yapan Kılıç, dört yıl boyunca Kızıltepe Sosyal Yardımlaşma Vakfın'da halkın seçmiş olduğu üye sıfatıyla görev yaptı. 

İŞ HAYATI

Mardin güç birliği çalışma platformu üyesi de olan Faruk Kılıç  Aytaç Et Ve Süt Ürünleri A.Ş'nin makarna fabrikasında muhasebe ve yöneticilik yaptı. Eurogaz Gaz Dağıtım A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığını da yapan Kılıç özel sektörde halen sahibi olduğu Kılıçlar Tarım Ürn.İth.İhr.İnş.San.Ve Tic.Ltd.Şti. adı altında gübre, hibrit mısır tohumu, traktör yedek parça (Mardin, Batman ve Şırnak illeri) Bölge bayilikleri ile beraber akaryakıt ve LPG istasyonu işletmekte.

SİYASİ HAYATI

Aynı zamanda çiftçilikle uğraşmakta ve Kızıltepe'nin önde gelen aşiretlerinden Şüküran Aşiretine Mensup olan Faruk Kılıç, siyasi hayatında AK Parti'nin ilçe yönetimi, birim başkanlığı görevlerinde yer aldı.

26 Temmuz 2016 tarihinden AK Parti'nin Kızıltepe İlçe Başkanlığına getirilen Kılıç, iki dönem AK Parti'den milletvekili aday adaylığı için başvurdu. 

23 Kasım 2018 tarihinden beri AK Parti Mardin il başkanlığı görevini üstlenen Faruk Kılıç, aynı zamanda bir çok sivil toplum örgütündende de yer aldı.

MÜSİAD Mardin'in kurucuları arasında yer alan Faruk Kılıç, İlim Yayma Vakfı ile Birlik Vakfı Mardin Şube yöneticiliği de yaptı.

Dr. MUHAMMED ADAK KİMDİR?

Muhammed Adak, 1966 Mardin doğumludur. Adak, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunu oldu. 

Adak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk İslam Sanatı Tarihi Bölümü'nde araştırma görevlisi, özel sektörde sorumlu müdür, danışman ve proje geliştirme uzmanı görevlerinin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Kapsamında GAP İdaresi ile birlikte sürdürülen Eko-Kent Planlama Projesi'nde danışman, Bayındırlık ve İskân Bakanlığında Emlak Şube Müdürü, ardından Dış İlişkiler ve Mesleki Eğitim Daire Başkanı, Avrupa Konseyi Daimi Delegesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığında şube müdürü ve uzman, Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü) Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevlerinde de yer aldı.

Adak, 2016’dan beri Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcılığını yürüttükten sonra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanlığına atanmıştı.

KAMURAN TANHAN KİMDİR?

Kamuran Tanhan, ilk, orta ve lise eğitimini Nusaybin’de alan Kamuran Tanhan daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü görevler aldı. Mardin Barosuna kayıtlı Avukat Tanhan, Nusaybin’de 1999 ile 2009 yıllarında Belediye Başkanlığı yapan Dr. Mehmet Tanhan’ın da yeğenidir. Siyasete HDP çatısı altında devam eden Av. Kamuran Tanhan, 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Partisi listesinden Mardin Milletvekili ikinci sıra adayı olmuştu.

BERİTAN GÜNEŞ KİMDİR?

Beritan Güneş Mardin'de doğdu.İlk, orta ve lise eğitimini Mardin'de alan Beritan Güneş daha sonra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü görevler aldı.

Siyasete HDP çatısı altında devam eden Beritan Güneş  14 Mayıs seçimlerinde Yeşil sol Partis listesinden  Mardin Milletvekili üçüncü sıra adayı oldu.
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu olan Beritan Güneş, Her Yerde Sanat Derneğin bir süre aktivist olarak çalıştı. 

GEORGE ASLAN KİMDİR

George Aslan, Nusaybin ve Midyat yakınlarında bulunan i Aryo (Taşköy) köyünde doğdu. 12 Eylül’den sonra Hollanda’ya gitti ve orada yaşadı. Shemsho dergisinin kuruculuğunu ve editörlüğünü yaptı. Süryani topluluğu arasında, Hollanda Tur-Abdin Federasyonu, Asuri Mezopotamya Enschede Derneği (AMVE) ve Hollanda’daki Suriye-Ortodoks Derneği gibi çeşitli kuruluşların üyesi oldu.

Süryanicenin yanı sıra, Türkçe, Kürtçe ve Arapça bilen Aslan, beş çocuk babasıdır.

AdminAdmin