SİYASET
Giriş Tarihi : 29-05-2023 17:59

Yeşilli Mardin'de kendi rekorunu kırdı

Yeşilli Mardin'de kendi rekorunu kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a her seçimde olduğu gibi yüzde oranı olarak en yüksek oy oranı Mardin'in Yeşilli ilçesinden çıkarken, Mardin'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüzde oranı olarak en fazla oyun çıktığı ilçelerin sıralaması ise şöyle sıralandı; % 57, 63 ile Ömerli ikinci ilçe, %56 ile Midyat ve % 51, 5 ile Artuklu ilçesi oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu 10 ilçenin 6'sında seçimleri önde bitirmeyi başarırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin'in 10 ilçesinin 4'ünde seçimlerden önde çıkmayı başardı.


Mardin'in en yoğun seçmen sayısına sahip olan Kızıltepe başta olmak üzere Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Savur ve Dargeçit'te Kemal Kılıçdaroğlu sandıktan birinci sırada çıkmayı başardı.

İlçelerdeki seçim oranı yüzdesine göre her seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'ye güçlü destek veren Mardin'in Yeşilli ilçesi kendi rekorunu kırarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a % 76 oranında oy vereren 14 Mayıs'taki oranın üzerine yaklaşık 5 puanlık bir oy yüzdesi ekleyerek kendi rekorunu kırdı.

SAVUR'DA 63 OYLUK FARK 


Seçmen sayısının 8 bin 521 olduğu Yeşilli'de, seçime katılım oranı % 94 olurken kullanılan oyların % 76.59 Cumhurbaşkanlığı için Cumhur İttifakı Recep Tayyip Erdoğan'a bu seçimde de rekor oy vererek kendi rekorunu yeniledi. Mardin'de Yeşilli'nin ardından en fazla oran başarısını gösteren 2. ilçe ise Ömerli oldu.

Ömerli'de kullanılan oyların % 57.63'nü 4 bin 100 oy ile Recep Tayyip Erdoğan alırken, Kemal Kılıçdaroğlu ise 3 bin 14 oy ile Ömerli'den % 42'lik oranla seçimi tamamladı.

Midyat'ta ise Cumhurbaşkanı Repep Tayyip Erdoğan'a % 56 oranında oy verilirken kullanılan oyların 31 bin 112'si Erdoğan'a, 24 bin 455 oy ise Kemal Kılıçdaroğlu'na çıktı.

Artuklu'da 118 bin 554 kayıtlı seçmenin olduğu ilçede Erdoğan kullanılan oyların % 51.58'ne tekabül eden 49 bin 933 oyu kendi hanesine yazdırırken Kemal Kılıçdaroğlu ise % 48.42'ye tekabül eden 46 bin 883 oyu Artuklulardan almayı bildi.

Tıpkı Artuklu'da olduğu gibi seçimlerin kıran kırana geçtiği bir diğer ilçe de Savur ilçesi oldu.

Savur'da kullanılan oyların % 49.73 oranına tekabül eden 5 bin 783 oyda kalırken, Savur'da rekibi olan Erdoğan'ı % 50.27'lik oran ile 5.846 oy alarak rakibi Erdoğan'ı 63 oy ilçe geçen Kemal Kılıçdaroğlu, Mardin'de kıl payı kazandığı ilçelerin arasında yer aldı.

DEMİR: YEŞİLLİ'Yİ HİZMET VE YATIRIMLARLA BÜYÜTÜP, GÜZELLEŞTİRECEĞİZ!

Mardin'de seçimleri rekor oyla kapatmayı başaran Yeşilli ilçesi'nde elde edilen başarı geç saatlere kadar sürdü. Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir tarafından organize edilen seçim zaferi kutlamalarına ilçe sakinleri yoğun ilgi gösterdi. Başkan Demir, burada yaptığı konuşmada; seçmenlerini elde ettikleri başarıdan dolayı kutlayarak "Yeşilli'ye yakışır şekilde rekora 5 puanlık bir katkıyla tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında durdukları için teşekkür etti. Başkan Demir, Türkiye'nin yeni yüzyılında doğru zamanda doğru adam ile birlikte yürümeye devam ediyoruz. Mardin'de AK Parti'nin kalesi olan Yeşilli halkı tıpkı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK parti'ye gösterdiği teveccühü hizmet ve yatırım olarak görecektir. Gece demeden gündüz demeden reisimizle yol yürümeye, Yeşilli'yi yatırım ve hizmetlerle büyütüp, güzelleştirmeye devam edeceğiz" dedi. 

AdminAdmin